NAGRODA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

8 czerwca 2022 r. w Lubelskim Oddziale Związku Literatów Polskich odbyła się uroczystość, podczas której nasza koleżanka Izabella Wlazłowska ( członkini Związku) uhonorowana została przez władze miasta i Prezydenta Miasta Lublin dr Krzysztofa Żuka, nagrodą z okazji jubileuszu 45-lecia pracy twórczej.

Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin otrzymała też Agnieszka Polak, prezeska Lubelskiego Oddziału ZLP, za swoją 10-cio letnią pracę twórczą.

45-lecie pracy zawodowo-twórczej Izabella Wlazłowska urodziła się w Skarżysku-Kamiennej i jako uczennica liceum a później studentka Wydziału Prawa UMCS w Lublinie nie planowała kariery dziennikarskiej. Wybierając kierunek studiów chciała zostać prokuratorem, by w efekcie poznawania prawa spolaryzować swoje zapatrywania w kierunku obrony człowieka, a więc adwokatury. Ale los zrządził, że została dziennikarzem. A pisanie reportaży interwencyjnych, społecznych i sądowych utorowało jej drogę do tego, by zostać tzw. reporterem śledczym. 1 marca 1977 roku podjęła pracę jako dziennikarz i w tym roku obchodzi 45-lecie pracy zawodowo-twórczej. Jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień w konkursach na reportaż społeczno-prawny. Współpracowała też z telewizją: „Sprawa dla reportera” Elżbiety Jaworowicz, TVN „Uwaga” i „Państwo w państwie” telewizji Polsat. W 2004 r. w księgarniach ukazała się jej pierwsza książka pt. „Wokanda lubelska”, dokumentująca szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości Lubelszczyzny. W 2006 r. ukazała się jej kolejna książka pt. „Piętno”. To zbiór reportaży przedstawiających niecodzienne, a niekiedy tragiczne losy ludzi uwikłanych w polski system prawny, a także ludzi, których los naznaczył swoistym piętnem. W 2009 r. wydana została jej kolejna książka pt. „Profesora Seidlera poplątany żywot”. To barwna opowieść o nietuzinkowym naukowcu i kontrowersyjnym człowieku, najdłużej urzędującym rektorze UMCS, przeplatana licznymi anegdotami, dowcipami i celnymi ripostami, z których profesor słynął. To także filozoficzna refleksja nad życiem człowieka i jego dążeniami, upływającym czasem i nieuchronna starością. W 2010 roku została przyjęta do Związku Literatów Polskich i przez dwie kadencje była członkiem zarządu Lubelskiego Oddziału ZLP. W 2011 r. jej reportaż „Sprawa dla reportera” ukazał się w książce – zbiorze reportaży pt. „Mulat w pegeerze”, wydanej w Warszawie przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. W 2013 r. wydana została jej książka – reportaż pt. „Podziel się tym co masz”, dokumentująca jubileusz dwudziestolecia radiowej akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” , opowiedziana niecodziennymi, a często bardzo tragicznymi losami ludzi, do których ktoś wyciągnął pomocną dłoń i tych, którzy tę pomoc nieśli. W 2017 r. ukazała się kolejna książka pt. „Labirynt- reportaże o miłości, samotności i śmierci”. Książka jest zbiorem reportaży o życiu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny. Miłość, nienawiść, rozpacz i samotność znaczyły losy i ścieżki życia, którymi przed laty autorka szła razem z bohaterami swoich reportaży. To historie ludzi, które zmuszają do refleksji i które pokazują społeczne uwarunkowania w latach 70-80-90 ubiegłego wieku oraz ich obyczajowość, jakże inną od tej w XXI wieku. Reportaże Izabelli Wlazłowskiej pisane są czystą, piękną polszczyzną. Jest literatką o licznych reporterskich dokonaniach, godnych miana literatury faktu. .